KYSUCE
Nie náhodou práve rieka Kysuca dala meno čarokrásnemu kraju, ležiacemu v severozápadnej časti Slovenska. Odpoveď na otázku, prečo je to tak, netreba hľadať v minulosti. Stačí pozorný pohľad na mapu. Rieka Kysuca sa v nej javí ako modrá stuha, ktorá sa vinie pohoriami, vytvárajúcimi spoločne tento drsný, no malebný kraj.Jeho západnú časť lemujú Javorníky, s najvyšším vrcholom Veľký Javorník (1 071 m). Na severe ohraničujú Kysuce Moravskosliezske Beskydy, s najvyšším bodom Veľký Polom (1 067 m). Spomínané pohorie vo východnej časti prechádza do Kysuckých Beskýd, ktorých 1 236 m vysoká Veľká Rača predstavuje zároveň symbol Kysúc. Južné územie kraja vypĺňa Kysucká vrchovina s nemenej známou Ľadonhorou (999 m).
Tvrdý život na Kysuciach odjakživa kontrastoval s tunajšou krásnou prírodou. Pohoria svojimi oblými chrbtami priam lákajú k vychádzkam počas celého roka. Mnohí turisti a návštevníci už objavili tento kraj a vedia, že tu nájdu to, čo v žiadnom inom regióne Slovenska. Takže, čo Vám Kysuce ponúkajú? V letnom období tu nájdete širokú ponuku možností na aktívny oddych a relaxáciu. Výborne značené lesné cesty a chodníky vhodné na pešiu turistiku umožňujú vybrať si z množstva ľahkých, ale i náročnejších trás. Potulky čistou prírodou, pri ktorej sa priam do rúk núkajú huby, čučoriedky, jahody, maliny, černice, hlboké lesy bohaté na zver, horské bystriny a studničky, spev vtákov nad rozkvitnutými lúkami, no predovšetkým, ticho a pokoj, ktoré priam zvádzajú človeka k návratu k sebe samému.
Ak chcete prísť na Kysuce na bicykli, máte šancu prejazdiť tento kraj najrôznejšími cestičkami. Kysucká cyklomagistrála prechádza takmer celými Kysucami a sprístupňuje tak všetky krásy krajiny. Privedie Vás napr. do Korne k ojedinelému prírodnému javu v Európe - prirodzenému výveru ľahkej ropy na povrch. Alebo si chcete pozrieť kamenné gule, ktoré vytvorili prírodné sily na morskom dne? Aj keď dodnes len hádame ako vznikli, tu na Kysuciach - v Klokočove alebo v časti mesta Čadca v Milošovej - si ich môžete aspoň pozrieť. Viete, kde rastie najstarší brest hrabolistý na Slovensku? Predsa, v Makove na Kopaniciach. Mate záujem oboznámiť sa s históriou Kysúc priamo v múzeu v prírode? Nech sa páči, zájdite si do Novej Bystrice - do tunajšieho skanzenu, v ktorom môžete vidieť nielen dôkazy šikovnosti našich dedov a pradedov pri stavbe dreveníc, ale najmä zachované časti historickej úzkokoľajnej lesnej železničky. A aká je zimná ponuka Kysúc? Množstvo kvalitných lyžiarskych vlekov, upravených zjazdových a bežeckých tratí. Najznámejšie je stredisko Oščadnica, ktoré Kysucká lyžiarska magistrála, známa bežkárom, spája so strediskom Skalitým - Serafinovom. Ďalšie strediská sú v Makove, Turzovke, Rakovej, Kysuckom Novom Meste, takmer v každej obci je minimálne jeden lyžiarsky vlek - podmienky sú tu na zimné športy naozaj vynikajúce, veď ako hovoria domáci, zima na Kysuciach trvá pol roka. Kysuce, to je pravá ukážka symbiózy človeka a okolitej prírody. Netreba dlho váhať, treba sa sem prísť pozrieť. Nejednému z návštevníkov už tento kút Slovenska prirástol k srdcu. Mnohí sa sem vracajú pravidelne. Ak ešte stále premýšľate, či využiť ponuku Kysúc, verte, že tak zachovalú prírodu ako tu len ťažko inde nájdete. Zaujímavá geografická poloha regiónu susediaceho s Poľskom a Českou republikou, dobré dopravné spojenie, obchodná sieť, ubytovacie a reštauračné zariadenia, možnosti spoločensko-kultúrneho vyžitia a ďalšie kvalitné služby - to sú prednosti Vašej rodinnej dovolenky na Kysuciach, kde sa človek odjakživa snúbi s prírodou a je jej verným spoločníkom a ochrancom.
Späť |