SPIŠ





Región Spiša sa rozprestiera v Košickom kraji na území dnešných okresov Spišská Nová Ves, Gelnica, Levoča, Kežmarok, Stará Ľubovňa, ktorými pretekajú rieky Hornád, Hnilec, Dunajec a Poprad. Na severe územia tohto regiónu sa nachádzajú Levočské vrchy, na juhu Volovské vrchy a na východe Národný park Slovenský raj.

Spišský hrad Spišský hrad

Spišský hrad je rozlohou (4 ha) jeden z najväčších hradov v strednej Európe, Krajinný celok Spišský hrad a pamiatky jeho okolia - Spišská kapitula, mestská pamiatková zóna Spišské Podhradie, drevený Kostol sv. Ducha v Žehre a cenné prírodné územia - travertínové kopy: Dreveník, Ostrá hora, Sobotisko, Pažica a Sivá Brada sú zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Kežmarok je od roku 1950 jednou zo 16 slovenských mestských pamiatkových rezervácií. Barokový drevený artikulárny evanjelický kostol zo začiatku 18. storočia a budova lýcea boli vyhlásené za národné kultúrne pamiatky. V auguste sa tu koná netradičné kultúrne podujatie - Európske ľudové remeslo. Južne od Kežmarku sa nachádza obec Vrbov , kde bol vybudovaný areál bazénov s termálnou vodou.

Kežmarok Levoča Levoča

Pýchou Levoče je gotická neskôr renesančne prestavaná radnica, ktorá teraz slúži ako múzeum a kostol Sv. Jakuba s umelecky neobyčajne cennými rezbárskymi plastikami slávneho Majstra Pavla zo začiatku 16. storočia. Najvýznamnejšou pamiatkou tohto kostola, ktorej autorom je Majster Pavel, je drevený oltár - 18,6 m vysoký. Je najvyšším oltárom svojho druhu na svete.



Gotická cesta:





Späť